„Алкалоид“ против руската екипа „Сибир” во мечот за шампионската титула

Денес со почеток од 15,00 часот ќе започне претпоследното шесто коло, каде што на првата табла се среќаваат екипите на Алкалоид и Сибир. Овој дуел на прво и второ рангираните тимови најверојатно ќе го даде победникот на турнирот. Минатогодишниот шампион екипата на Сибир е предводена од поранешниот Светски првак Владимир Крамник кој ќе игра на првата табла со белите фигури против велемајсторот Динг Лирен. ШК „Алкалоид“ во овој меч ќе влезе со еден бод повеќе од својот конкурент.

Паровите по табли се следни:

Bo. 1 Syberia (RUS) Rtg - 2 ALKALOID (MKD) Rtg 0 : 0
1.1 GM Kramnik, Vladimir 2810 - GM Ding, Liren 2764
1.2 GM Giri, Anish 2767 - GM Andreikin, Dmitry 2726
1.3 GM Grischuk, Alexander 2751 - GM Eljanov, Pavel 2757
1.4 GM Tomashevsky, Evgeny 2722 - GM Jakovenko, Dmitry 2709
1.5 GM Korobov, Anton 2689 - GM Yu, Yangyi 2721
1.6 GM Rublevsky, Sergei 2689 - GM Kryvoruchko, Yuriy 2702

Колачиња

Оваа веб-страница користи колачиња на прва страна кои се потребни од технички причини, заради овозможување на функционалноста на веб-страницата и на услугите што ги нудиме, и нив ги сметаме за суштински или неопходни колачиња.
Прочитајте повеќе во нашата Политика за приватност / Политика за веб колачиња