ШК „Алкалоид“ против руската екипа „Mednyi Vsadnik” во дербито од петтото коло

Денес со почеток од 15,00 часот ќе започне петтото коло,а со тоа започнуваат и решавачките мечеви во борбата за највисок пласман. Екипата на ШК „Алкалоид“ за противник ќе ја има екипата „Mednyi Vsadnik” која што е четврто рангирана на турниот . Руската екипа предводена од повеќе кратниот руски шамнпион Петер Свидлер,во минатото коло го декласираше српскиот екипен шампион „ВШК Свети Николај Српски“. Двете екипи се едиствените со максимални четири победи од четири кола. Се очекува многу неизвесен и драматичен меч, по кој што Алкалоид со евентуална победа, би се издвоил сам на првото место.

Паровите по табли се следни:

Bo. 2 ALKALOID (MKD) Rtg - 4 Mednyi Vsadnik (RUS) Rtg 0 : 0
1.1 GM Ding, Liren 2764 - GM Svidler, Peter 2742
1.2 GM Andreikin, Dmitry 2726 - GM Dominguez Perez, Leinier 2752
1.3 GM Eljanov, Pavel 2757 - GM Vitiugov, Nikita 2718
1.4 GM Jakovenko, Dmitry 2709 - GM Bu, Xiangzhi 2698
1.5 GM Yu, Yangyi 2721 - GM Matlakov, Maxim 2691
1.6 GM Kryvoruchko, Yuriy 2702 - GM Fedoseev, Vladimir 2673

Колачиња

Оваа веб-страница користи колачиња на прва страна кои се потребни од технички причини, заради овозможување на функционалноста на веб-страницата и на услугите што ги нудиме, и нив ги сметаме за суштински или неопходни колачиња.
Прочитајте повеќе во нашата Политика за приватност / Политика за веб колачиња