06/09

ШК Алкалоид со двојна круна на Екипните шампионати на Македонија за 2023 година ја потврди доминацијата во шахот

22/05

Динг Лирен е светски шаховски шампион!

01/03

Отворен меѓународен турнир во забрзан шах АЛКАЛОИД 2023

25/08

Шаховска школа за ЈУНИОРИ

Ве покануваме да учите ШАХ од најдобрите

13/05

Завршија поединечните првенства на Македонија за 2022 година Филип Панчевски и Моника Стојковска ги освоија шампионските титули !

23/09

Нова висока победа на ШК Алкалоид

22/09

Отворен меѓународен турнир во забрзан шах АЛКАЛОИД 2023

20/09

Шаховскиот Клуб АЛКАЛОИД во второто коло со победи...

19/09

Шаховскиот Клуб АЛКАЛОИД стартуваше со победа на Европскиот Клупски Куп 2021

18/09

Шаховскиот Клуб АЛКАЛОИД подготвен за Европскиот Клупски Куп 2021

01/09

Екипниот Шампионат на Северна Македонија за жени...

26/08

ШК АЛКАЛОИД повторно победник на Екипно Првенство...

18/02

АЛКАЛОИД АД во конкуренција со најдобрите компании од светот на шаховската табла

25/01

Шаховска школа за ЈУНИОРИ

Ве покануваме да учите ШАХ од најдобрите

28/10

Екипно Првенство на С. Македонија во шах за жени за 2020 година

Во периодот од 09-12 октомври 2020 година, во “Хотел Скардус” во Тетово, Попова Шапка, се одржа Екипно Првенство на Северна Македонија за жени.

03/09

Државни првенства во шах за момчиња и девојчиња за 2020 година

Во периодот од 25-29.08.2020 во хотел Метропол во Охрид...

22/06

МЕЃУНАРОДЕН ЕКИПЕН ОНЛАЈН ШАХОВСКИ ШАМПИОНАТ НА РОМАНИЈА

Во отсуство на класични шаховски турнири ...

16/12

ШАХ - Меѓународен турнир во забрзан шах АЛКАЛОИД 2019

Традиционалниот отворен меѓународен ...

17/11

АЛКАЛОИД се пласира на четврто место на Европскиот Клупски Куп 2019

Нов европски клупски првак во шах е ...

16/11

АЛКАЛОИД во победничка серија на Европскиот Клупски Куп 2019

Во шестото коло ...

15/11

АЛКАЛОИД со максимална победа во петтото коло на Европскиот Клупски Куп 2019

Co максимален резултат 6:0 ...

14/11

Висока победа за АЛКАЛОИД во четвртото коло на Европскиот Клупски Куп 2019

Шахистите на Алкалоид успешно...

13/11

Минимален пораз на ШК АЛКАЛОИД во третото коло на Европскиот Клупски Куп 2019

Во дерби мечот на третото коло ...

12/11

Втора победа на ШК АЛКАЛОИД на Европскиот Клупски Куп 2019

Во второто коло на Европскиот Клупски Куп во шах ...

11/11

Шаховскиот Клуб АЛКАЛОИД стартуваше со победа на Европскиот Клупски Куп 2019

Шахистите на АЛКАЛОИД, успешно стартуваа ...

11/08

Шаховскиот Клуб АЛКАЛОИД повторно на Европскиот Клупски Куп 2019

од 10 до 16 Ноември во Улцињ ...


17/10

Отворен турнир во забрзан шах АЛКАЛОИД 2019

Традиционалниот меѓународен турнир...


08/10

Екипни младински првенства на Северна Македонија за 2019 година

На 28 и 29 септември се одржаа...

01/10

Пријателски меч - Шаховски клуб Алкалоид (Скопје) – Chess Academy Sykeon Neapolis (Солун)

Од 15-17 септември 2019 во Солун ...

04/09

Велемајсторот Звонко Станојоски победник на Отворено Првенство на Македонија

Велемајсторот Звонко Станојоски победи ...

01/18

АЛКАЛОИД ЈА ОДБРАНИ ШАМПИОНСКАТА ТИТУЛА ВО МАКЕДОНСКОТО ПРВЕНСТВО

Максимални 14 меч бодови ...

14/05

ТОНИ ЛАЗОВ ЈА ОСВОИ ТРЕТАТА НОРМА ЗА ИНТЕРНАЦИОНАЛЕН МАЈСТОР

На силниот меѓународен турнир...

13/12

ЕКИПНО ПРВЕНСТВО НА МАКЕДОНИЈА ЗА МЛАДИ ДО 16 ГОДИНИ ЗА 2018

Јуниорската екипа на „ШК Алкалоид 1“...

04/12

Тони лазов со втора норма за интернационален мајстор

На Светското младинско првенство, кое што се...

10/22

ШК Алкалоид го подели третото место на ЕКК 2018!

Со убедливата победа во последното коло ...

10/22

Минимален пораз на ШК Алкалоид на Европскиот Клупски Куп 2018

Екипата на Алкалоид го забележа првиот пораз ...

10/17

Дербито во петтото коло заврши нерешено

ШК Алкалоид во петтото коло на Европскиот Клупски Куп ...

10/16

Дербито на четвртото коло од Европскиот Клупски Куп 2018 за ШК Алкалоид

Во четврото коло Алкалоид се сретна со...

10/15

Трета победа на ШК Алкалоид во третото коло на Европскиот Клупски Куп 2018

Во третото коло ШК Алкалоид се сретна со...

10/15

ШК „Алкалоид‘‘ стартуваше со две победи на Европскиот Клупски Куп 2018

На Европскиот Клупски Куп 2018, кој што се одржува ...

13/09

ШК „Алкалоид“ се подготвува за Европскиот Клупски Куп 2018


Шаховскиот клуб „Алкалоид“, повторно...

05/03

На 03 Март се одигра меѓународниот Турнир во забрзан Шах


Традиционалниот отворен меѓународен турнир ...

16/02

АЛКАЛОИД РАПИД ОПЕН 2018Традиционалниот меѓународен...

14/10

ШК „Алкалоид“ е новиот европски вицешампион


Во последното коло ...

13/10

ШК „Алкалоид“ ремизираше против „Globus“


Во дербито на шестото коло ...

12/10

ШК „Алкалоид“ подобар од „Obiettivo Risarcimento“


Уште една висока победа ...

11/10

ШК „Алкалоид“ убедлив против „Nice Alekhine“


Во четвртото коло ...

10/10

ШК „Алкалоид“ победи максимално со 6:0 против „Valerenga Sjakklubb“

Во третото коло ...

9/10

ШК „Алкалоид“ загуби минимално од „SHSM Legacy Square“

Во неизвесен меч ...

8/10

ШК „Алкалоид“ во првото коло на ЕКК 2017 го победи „Augusta Perusia“

Во интересен меч, Европскиот шампион ...

10/06

ШК „Алкалоид“ повторно во борба за врвот на Европскиот Клупски Куп 2017

Најуспешниот клуб во шаховската историја на ...

09/21

Европското Јуниорско Првенство Мамаја, Романија

Во периодот од 5 до 19 септември во Мамаја Романија се ...

08/04

Шаховскиот клуб “АЛКАЛОИД” ја одбрани шампионската титула

Екипата на шаховскиот...

07/06

Европски јуниорски шампионат во Рапид и Блиц шах 2017 год

Европските јуниорски Шампионати во Блиц и Рапид шах...

06/22

Јуниорски шаховски првенства на Македонија за 2017

Хотелот Дрим и градот Струга и оваа година беа домаќини ...

05/23

ЕКИПНО ЈУНИОРСКО КЛУПСКО ПРВЕНСТВО 2017

Во организација на шаховскиот клуб АЛКАЛОИД се одржа...

02/24

Се одигра меѓународниот Турнир во забрзан Шах АЛКАЛОИД 2017

Традиционалниот отворен меѓународен турнир ...

12/26

ШК Алкалоид е најуспешна екипа во Скопје за 2016

Советот на град Скопје и оваа година ...

12/19

Панчевски убедлив на Отвореното првенство на Скопје

Членот на ШК Алкалоид ...

12/19

Дмитри Андреикин е новиот европски шампион во брз шах

Долгогодишниот член на шаховскиот клуб...

12/01

Александар Константинов е новиот македонски Фиде мајстор

Перспективниот македонски шахист...

11/13

ШК „Алкалоид“ ја освои првата Европскa клупска шаховска круна!


Алкалоид е ...

11/12

„Алкалоид“ во последното коло игра против „SHSM Legacy Square Moscow”

Денес со почеток ...

11/11

ШК „Алкалоид“ и натаму на врвот

Мечот помеѓу ...

11/11

„Алкалоид“ против руската екипа „Сибир” во мечот за шампионската титула

Денес со почеток ...

11/10

ШК „Алкалоид“ изби сам на врвот со максимални 10 бода

Во петтото коло...

11/10

ШК „Алкалоид“ против руската екипа „Mednyi Vsadnik” во дербито на петтото коло

Денес со почеток во 15,00 часот ...

11/09

ШК „Алкалоид“ останува со максимален учинок после четири кола


Во крајно неизвесен меч...

11/09

ШК „Алкалоид“ во четвртото коло ќе игра против екипата на „Жигули”

Денес со почеток во 15,00 часот ...

11/08

ШК „Алкалоид“ со уште една висока победа овојпат против „Cheddleton“


Екипата на ШК Алкалоид ...

11/08

ШК „Алкалоид“ убедливо против „Јелица ПЕП“

Екипата на ШК Алкалоид ...

11/06

ШК „Алкалоид“ стартуваше со победа против „Schachfreunde Berlin“

Во динамичен меч екипата ...

11/06

ШК „Алкалоид“ го започнува ЕКК 2016 со меч против „Schachfreunde Berlin“

Европскиот Клупски Куп ...

11/01

ШК „Алкалоид“ подготвен за Европскиот Клупски Куп 2016

Најуспешниот клуб во шаховската историја на...

09/19

Моника Стојковска со извонреден настап на Шаховската Олимпијада

Во Баку, Азербејџан од 01 до 14 Септември се одржа...

09/06

Европско шаховско Првенство за јуниори 2016

На овогодишното Европско Првенство за јуниори во категории до...

08/15

Шаховскиот клуб “АЛКАЛОИД” ја одбрани шампионската титула

На јубилејниот 25-ти...

07/27

Отворено Меѓународно Првенство на Македонија за 2016 година

Филип Панчевски ...

07/15

Филип Михов победник на меѓународниот шаховски турнир

Мошне талентираниот шеснаесетгодишен јуниор ...

07/06

ШК „Алкалоид“ со меѓународно засилување за Европскиот Клупски Куп 2016

Најуспешниот клуб во...

06/29

Првенства на Македонија за млади за 2016 година

Јуниорите на ШК Алкалоид постигнаа одлични резултати ...

05/27

Велемајсторот Ернесто Инаркиев е нов европски шампион!

На овогодинешното 17-то Европско поединечно...

10/13

World Rapid Chess Championship 2015

Заврши World Rapid Chess Championship 2015, во Берлин...

10/15

World Blitz Chess Championship 2015

Заврши World Blitz Chess Championship 2015, во Берлин...

10/21

Започнува четвртото коло од Европскиот Клупски Куп 2015

Во четвртото коло екипата на ШК Алкалоид ќе игра против AVE NOVY BOR ...

10/22

Кинескиот Велемајстор Ју му ја донесе четвртата победа на ШК „Алкалоид“

Во четвртото коло од ЕКК 2015, екипата на ...

10/22

Започнува петтото коло од Европскиот Клупски Куп 2015

Во петото коло ШК Алкалоид ќе се сретне со екипата OBIETTIVO RISARCIMENTO ...

10/23

Петтото коло ја прекина серијата победи на ШК „Алкалоид“

Последните секунди од петтото коло беа ...

10/23

Денес ШК Алкалоид ќе се сретне со тимот SIBERIA

По вчерашниот пораз од екипата OBIETTIVO RISARCIMENTO PADOVA ...

10/24

Пречка на патот до врвот за ШК „Алкалоид“ од руски „Сибир“

Рускиот „Сибир“ кој во моментов е најблизу до ...

10/24

ШК Алкалоид ќе игра против BEER-SHEVA од Израел

Во вчерашното коло ШК Алкалоид загуби од екипата на SIBERIA ...

10/25

Победа на АЛКАЛОИД во последното коло од ЕЦЦ 2015

Во последното коло од Европскиот Клупски Куп во шах ...

11/11

Доделена наградата „6 Ноември“ за 2015 година

Велемајсторот Трајко Недев, член на Шаховскиот Клуб Алкалоид...

11/13

ALKALOID RAPID OPEN 2015

Отворен турнир во забрзан шах...


12/04

Меѓународен турнир XXIX Трофеј Белград

Одлична игра на шахистите на Алкалоид на oтворениот меѓународен турнир XXIX Трофеј Белград...

12/07

Филип Панчевски победник на меѓународниот шаховскиот турнир во забрзан шах АЛКАЛОИД 2015

24/12

Велемајсторот влатко Богдановски е победник на Oтвореното првенство на Скопје во забрзан шах

24/12

Државни натпревари во шах за основни и средни училишта

Во организација на Федерацијата на училишен спорт...

01/20

Панчевски победник на Божиќниот викенд турнир КАРПОШ 2016

Интернационалниот мајстор Филип Панчевски победи на првиот шаховски...

2/11

Македонија доби нов ФИДЕ Мајстор во Алкалоидовецот Тони Лазов

Големата надеж на македонскиот шах...

02/15

АЛКАЛОИД ОТВОРЕН ТУРНИР ВО БРЗОПОТЕЗЕН ШАХ 2016

Шаховскиот Клуб АЛКАЛОИД го организира својот...

03/25

Филип Панчевски е победник на турнирот во брзопотезен шах 2016.

Интернационалниот мајстор Филип Панчевски е ...

01/16

Европско младинско првенство во Блиц и Рапид шах за 2016 година

Европското младинско првенство во  ...

01/18

Се одигра традиционалниот Божиќен викенд турнир 

Интернационалниот мајстор ...

01/18

АЛКАЛОИД 2017 Отворен турнир во забрзан шах

Во организација на Шаховскиот Клуб АЛКАЛОИД...

Колачиња

Оваа веб-страница користи колачиња на прва страна кои се потребни од технички причини, заради овозможување на функционалноста на веб-страницата и на услугите што ги нудиме, и нив ги сметаме за суштински или неопходни колачиња.
Прочитајте повеќе во нашата Политика за приватност / Политика за веб колачиња